Říjen 2016

Obraz Doriana Graye - etický rozbor

7. října 2016 v 16:13 | Kitsune |  Moje kecy, zamyšlení a tak podobně
Tak jo, někdo si chtěl přečíst můj rozbor. Nakonec jsem se dozvěděla, tak jako všichni ve třídě, že jsme neměli dělat souvislý text ale jen heslovitě vypsat: alkoholismus, vražda, sebevražda,........ No ale co už. Tady máte ten můj rozbor, ale k maturitě to fakt není. :D :DKdyž jsem to psala, posouchala jsem tenhle soundtrack . Mimochodem kdo nečetl knihu, musí jít okamžitě do knihovny. Je to úžasné dílo. Film je o něčem jíném, tedy zachovali jen hl. myšlenku, ale zbytek úplně mimo knihu. Ovšem jako samostatné dílo nezávisle na knize to není zase tak špatné.
OFKitsune
Autor: Oscar Wilde


Obsah: Příběh mladého muže, který se nechá strhnout zvráceným životem a zcela se zamiluje do své krásy, což má za následek naprostý morální úpadek. Popisuje vztah mezi morálkou, uměním a realitou.

Dorian Gray
Z počátku zcela nezkažený, snadno zmanipulovatelný až naivní. Po setkání s lordem Wottonem začne být narcistický, soustředí se pouze na vnější krásu. Není schopen skutečné plnohodnotné lásky. Ztotožňuje se s filosofií lorda Henryho Wottona a na hledání nových rozkoší se stává závislý. Vlastně skoro až posedlý.

lord Henry Wotton
Hlavní je pro něj vnější krása, rád filosofuje a šokuje své okolí (tehdejší konzervativní společnost), cynik, manipulátor. Má na Doriana největší vliv, alespoň na začátku, než Dorian sám dospěje k vlastnímu objevování rozkoše na nejrůznějších místech.

Basil Hallward
Nenechal se nikdy strhnout zkažeností Henryh, ovšem názory tehdejší společnosti ano. Proto skrývá velké tajemství, které bylo pro tehdejší společnost jednou z největších prohřešků. Bojí se, co by si o něm lidé pomysleli, kdyby znali jeho skutečné pocity a touhy.
Je zcela oddán Dorianovi a žárlí na každého, kdo se k němu jen přiblíží, přesto to nedává až přehnaně najevo. Své pravé myšlenky a pocity sdělí Dorianovi až velmi dlouho poté, co se poznali, ale ani tak se neotevře zcela. Snaží se Doriana uchránit od vlivu Henryho.


Mám- li se zamyslet nad otázkou morálky, dobra a zla či dokonce nápravy a selhání, je kniha "Obraz Doriana Graye", dle mého názoru, právě tou pravou k rozboru.
Již na samém začátku knihy máme možnost shlédnout prvotní zlo, tedy to, že se Basil zmíňuje Henrymu o onom nádherném muži, který je na obraze. Je nadmíru jasné, že lord Henry, který nevidí smysl v ničem jiném než v kráse, bude chtít onoho mladíka poznat. Když se poté skutečně Henry a Dorian setkají, nemá to jiný následek než katastrofální. Mladý, naivní a snadno ovlivnitelný Dorian se nechává zcela strhnout Henryho názory na život, krásu, rozkoš a umění. Zaujalo ho, jak Henry opovrhuje morálkou tehdejší společnosti. Není divu, že se Henry stává velice brzy jedinou Dorianovou autoritou. Sám Dorian objevuje vlastní krásu a to, jak nesmírně prchavé je mládí. Zcela se sám do sebe zamiloval a je ochoten "zaprodat duši ďáblu" aby místo něj stárl obraz, který právě Basil domaloval. "Ďábel" jeho přání vyslyší. I když Dorian žije nezřízeným životem plným erotiky, drog, alkoholu a všelijakých dalších požitků, nestárne. Jeho tvář je stále stejně mladá a jeho způsob života nezanechává žádné stopy. Zato obraz stárne a hnije. Stává se tak dokonalým obrazem Dorianovy duše.
Prvním selháním vyskytujícím se v knize, je krátký románek Doriana a Sibyly Vaneové. Z počátku se možná zdá, jako jediné dobro, které Doriana mohlo potkat, ale Dorian miluje pouze její uměleckou krásu na jevišti. Sama Sibyla se nechala zaslepit naivní dívčí představou o "Princi z pohádky", jak jej ráda oslovuje, natolik, že přehlédla pravou tvář Doriana Graye. Když se tato její iluze zhroutí, nevidí jiné východisko než smrt a stane se tak živoucím odrazem tragických postav, které ztvárnila. Doriana rmoutí její smrt jen chvíli. Doslova ani jeden celý den nevěnuje zármutku. Ten večer se objeví první "kaz" na obraze. Poté už se morální úpadek Doriana řítí neskutečnou rychlostí. Troufám si tvrdit, že se stává doslova posedlým zhýralým způsobem života a potřebuje hledat stále nové a nové požitky. Ať už se jedná o erotiku, alkohol, drogy, cestování či sbíráním vzácných a drahých předmětů.


Dorian brzy začne ovlivňovat také své okolí stejně, jako Henry ovlivňoval jeho. Strhává své známé k životu bez skrývání svých tužeb a zkoušení zakázaného ovoce, což vede k jejich morálnímu úpadku a ostudě ve společnosti. Dorian se tak stává nechtěným ve společnosti mnoha lidí, protože je každý přesvědčen, že Dorianovi stačí k ovlivnění a strhnutí ze způsobilého života, pouhé dýchání stejného vzduchu. Tímto ovšem jeho ničení sebe sama nekončí. Vražda Basila Hallwarda zapříčinila naprosté selhání Dorianovy morálky, protože tím porušil poslední pravidlo. Do svého zločinu zatáhl pomocí vydírání i Alana Campbella, muže, jemuž zničil život a který musel Basilovo tělo zlikvidovat. Alan pravděpodobně neunesl vinu za tak ohavný čin a tak si vzal život. Tajemství o tom, co se stalo s Basilem, si odnesl do hrobu. Tak nesl Dorian vinu za již třetí život, který kvůli němu skončil, ale sám sebe přesvědčoval, že za to nemůže. Později jeden z jeho přátel omylem zastřelil bratra Sibyly Vaneové, který se chtěl za smrt své sestry pomstít, při lovu.

Dorian se sice rozhodne spasit svou duši a vrátit se ke svému starému nezkaženému způsobu života, ovšem nedaří se mu to. Stále jej pronásledují jeho hříchy jako stín, spolu s halucinacemi, a nikdo z jeho okolí nevěří, že svou nápravu myslí vážně nebo je jí schopen. Myslím, že ani on sám. Skutečná náprava se tedy v případě Doriana nekoná, neboť i to, že zničí obraz je pouze dalším ze sobeckých činů, protože se domnívá, že to všechno zmizí, jakoby se to nestalo.
Doufám, že se vám tenhle "rozbor" líbil a ráda bych si přčetla vaše reakce. Nevím jestli ot není jen blábol za blábolem, či to má nějaký řád, hlavu a patu. :) :)